"Život je změna"

20. ledna 2010 v 21:19 | Voyager |  moje tvorba
Tohle je moje povinná pololetní slohová práce, úvaha na téma "bla bla ten citát co se mi nechce opisovat", je to trochu slátanina, ale měli sme málo času mně se fakt nechtělo namáhat mozeček xDD Ale podělit se o to s váma musím ;o))

P.S.: Budu si zakládat blog, něco jako čtenářskej deník, kam budu dělat recenze všech knížek, co přečtu ;o)Život je změna. Přestaneš-li se měnit, přestaneš žít.
(úvaha)

Život je změna... Pozastavila jsem se nad první částí citátu a s tichým souhlasem si vzpomněla na všechny více či méně příjemné události v mém životě - nová škola, noví přátelé, rozvod rodičů, stěhování... Ano, život JE změna. Pak jsem ale dočetla citát do konce a napadlo mě, že změny v životě nebudou nejspíš těmi změnami, jež má na mysli autor. Nebo alespoň ne samy o sobě. Hovoří se totiž o nás, o naší osobnosti.
Nejde tudíž jen o to neupadnout do stereotypu, zkoušet nové věci a měnit svůj život, abychom se neuzavřeli v nekonečném monotónním kruhu. Změny v životě jsou totiž teprve důsledkem těch skutečných změn, které neděláme ani tak vědomě a záměrně, jako spíš přirozeně - přehodnocujeme své názory a postoje, získáváme nové zkušenosti a znalosti, přizpůsobujeme se světu a společnosti kolem nás, učíme se ze svých chyb a měníme svou osobnost.
Jedna má přítelkyně mi nasadila brouka do hlavy teorií, že osobnost určitého člověka v podstatě ani neexistuje nebo jde přinejmenším o pojem velice relativní a nestálý, neboť s každým novým podnětem se mění jak struktura lidského mozku, tak i ona zmiňovaná duševní stránka jedince. Každá - byť sebemenší - událost nás svým způsobem ovlivňuje. Je jen na nás, zda se těmto podnětům budeme vyhýbat, či je naopak vědomě vyhledávat. Jinými slovy - nakolik jsme konzervativní a lpějící na svých dávno získaných zkušenostech a ověřených pravdách a do jaké míry naopak dokážeme být liberální, učit se toleranci vůči neznámému a novému. Tím, že jsme ochotni přijmout do své mysli i cizí myšlenky a názory, respektovat je, poučit se z nich, skloubit je s vlastními, najít kompromis, stát se tak více objektivními a přiblížit se pravdě - tím vším se měníme, zušlechťujeme sami sebe a stáváme se jinými (a mnohdy i lepšími).
Skvělý příklad této pravdy může jistě každý z nás nalézt ve své vlastní minulosti - už v ranném dětství jsme si uvědomili svou individualitu a s přibývajícím věkem (v období puberty, dospívání) rostla naše potřeba někým se stát a zastávat ve společnosti určitou roli - hledali jsme kolektiv přátel, rozvíjeli jsme své nadání a talent, věnovali se vlastním zálibám... Kdekdo měl v tomto obtížném období potřebu "zaškatulkovat" se k některé subkultuře, která s sebou nese jak styl hudby nebo oblékání, tak i sklony k určitému způsobu uvažování a chování, které jedinec přijme za své. To všechno rozhodně není špatně. Ze všech těchto našich přehmatů a experimentování (v budoucnu pro nás někdy až úsměvných) si vždy nakonec přebereme jen to, co je pro nás skutečně podstatné, a všechny tyhle střípky nakonec tvoří náš vlastní originální "styl" a především nám pomáhají najít sebe sama. A nejkrásnější je, podaří-li se nám nikdy nezůstat stejnými, nikdy nezahořknout a stále přijímat nové a nové impulzy, které dodají našemu životu novou příchuť, vnesou do něj úsměv, radost a pocit naplnění. A pokud by se právě to dalo přijmout jako definice slova "žít", pak ani závěr tohoto citátu nemůže být zase tolik nadnesený. A za sebe můžu říct, že zatím žiju - a to vskutku plnými doušky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marky Marky | Web | 20. ledna 2010 v 21:22 | Reagovat

ahoj promiň že otravuju! ale mohla by jsi mi hlásnout tady:  http://zuzinqa19.blog.cz/1001/zacina-1-kolo-sonc jsem tam jako marky a soutěžim s mirem šmajdou děkuju papa

2 ^^Lady~Bella^^ ^^Lady~Bella^^ | Web | 20. ledna 2010 v 21:22 | Reagovat

mrkni na moj blog :)

3 Ester Ester | Web | 20. ledna 2010 v 21:26 | Reagovat

ahoj, u mě je taková malá soutěž o nej seriál roku 2009, tak bych byla ráda, kdyby si zapsala svůj nej seriál :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama