29. BIMT: Pochyby (Karel Kryl)

12. června 2011 v 13:40 | Voyager |  Books in my thoughts

Moje 29. přečtená kniha tohoto roku...


1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Karel Kryl je velká osobnost své doby a já ho obdivuju. Měla jsem tu čest získat sbírku básní od jeho bratra Jana Kryla, dokonce i s podpisem a věnováním, byly to ale povětšinou bezduché bláboly - bez urážky. Chtěla jsem vidět rozdíl mezi tvorbou obou bratrů - aneb jak to vypadá, když někdo píše se zápalem, s myšlenkou a hlavou plnou idejí, když má doopravdy co sdělit a za co svými verši bojovat.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
odboj, svoboda

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
burcovat

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
To se u poezie, zvlášť tohohle typu, říká těžko ;P Ale věřím, že bych v té době uritě byla na straně odboje... ne tak hrdinského a očividného jako pan Kryl, ale hrdost a vlastenectví bych si v sobě určitě nesa... x)

5. Pokuste se v příběhu něco vyšvihnout, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Byly perfektní! Ve své době doufám verše plnily svůj účel a přinášely lidem podporu, dnes jsou zas připomínkou něčoho, co už nezažijeme, a můžeme si díky nim lépe představit atmosféru, kdy vznikaly. Někdy z nich zkrátka až zamrazí... x)

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce.
Možná snad neaktuálnost. Sbírka byla psaná jen pro určité období a ten, kdo ho nezažil nebo se o něj zrovna hlouběji nezajímá, si ze sbírky vezme jen zlomek toho, co do ní autor ukryl - myslím ty metafory, jinotaje, dvojsmysly... což je škoda.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Meii Meii | 12. června 2011 v 20:24 | Reagovat

no.. nevím jestli mě toto láká.. píšeš sice o sbírce dost zapáleně a s nadšením a Ty víš, že Tvůj vkus je mi velmi blízký, ale na poezii vážně nejsem a pokud už ju čtu, tak potřebuji aby byla jednoduchá a srozumitelná x)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama