31. BIMT: Máj (Karel Hynek Mácha)

12. června 2011 v 14:37 | Voyager |  Books in my thoughts

Moje 31. přečtená kniha tohoto roku...
POVINNÁ ČETBA

(nedržím se BIMT-osnovy - text zkopírovaný a totožný s tím, co jsem napsala do Čtenářského denku jako "Vlastní názor" a vyhrazuju si proto na něj přísný copyright ;)

Ještě před samotnou četbou Máje jsem měla možnost shlédnout stejnojmennou filmovou adaptaci (režie F. A. Vrabec, 2008). Ačkoli tento film kritici i diváci většinou strhali, mě zaujal a některé scény se mi zdály skutečně působivé a poetické. Většinou se mi líbila i hudba od Support Lesbiens a taky podmanivý hlas Jana Třísky při recitaci veršů. Po přečtení můžu říct, že se ve filmu objevují postavy a situace, o kterých není v knižní předloze ani zmínka, popřípadě v něm hrají roli, kterou jim knížka vůbec nepřisuzuje. Mám proto to ale pochopení, jelikož Máj ve své původní podobě může jen těžko stačit jako předloha celovečerního filmu a tvůrci si jej proto přizpůsobili. A já myslím, že každé ztvárnění poezie, obzvláště té lyricky laděné, musí být logicky subjektivní a tudíž ne všem vyhovující.
Co se týče samotného díla, k poezii nemám žádný bližší vztah a ke kýčovité romantice už vůbec ne. Proto mě překvapilo, jak moc mě dílo nadchlo - některé pasáže jsem si nadšeně četla stále dokola. Řekla bych, že je to tím, že narozdíl od většiny básní, co mi prošly rukama, je tato relativně srozumitelná a myšlenky v ní přístupné i průměrnému čtenáři. A především tím, že romantický příběh je zde odsunut do pozadí a stěžejním motivem díla je filozofické zamyšlení nad smyslem života, významem lidské existence na Zemi, plynutím času, smrtí a posmrtným životem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Meii Meii | 12. června 2011 v 20:21 | Reagovat

no.... ráda bych si toto přečetla někdy už z toho důvodu, jak velmi kultovním dílem to je ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama